Naprawa parkietu – rysy i dziury w parkiecie
Drobne rysy na parkiecie – domowe sposoby na naprawę
Możemy je usunąć domowymi środkami. Jeśli drewno nie jest lakierowane, zarysowania można zamaskować, pocierając je orzechem włoskim, ale metoda ta sprawdzi się tylko w przypadku jasnego drewna. Do tymczasowego zamaskowania rys możemy wykorzystać bezbarwną kredkę do brwi, fusy od kawy, jodynę, pastę do butów i herbatę – wszystkie te środki sprawdzą się w barwieniu zarysowań. Pamiętajmy jednak, że takie metody są krótkotrwałe. Bardziej trwałe usunięcie drobnych rys przyniesie wykorzystanie pisaków z lakierem szybkoschnącym lub wosków maskujących. Zarysowane miejsce można też przeszlifować wełną stalową, a następnie na nowo polakierować.
Naprawa głębokich rys – pasty i szpachle
W szybkich pozbyciu się uszkodzeń bardzo pomocne są łatwo dostępne specjalne spoiwa do wypełniania ubytków w drewnianych w parkietach – to zazwyczaj pasty i szpachle, można też kupić gotowy zestaw naprawczy o bardziej uniwersalnym zastosowaniu w domowych usterkach. Pasty i szpachle po zaschnięciu są niewidoczne (są transparentne albo w kolorze drewna), a po naprawie nie pozostają żadne ślady. Środki te różnią się od siebie twardością i elastycznością, a także sposobem aplikacji. Do wypełniania szpar lepiej sprawdzają się produkty elastyczniejsze, które „pracują” wraz z drewnem, a do wypełniania np. sporych dziur po sękach lepiej sprawdzają się produkty twarde. Szpachle, kity i pasty produkowane są na bazie różnych składników. Najczęściej używanymi preparatami są szpachle na bazie rozpuszczalników oraz na bazie wody. Są one bardzo łatwe w stosowaniu – preparat nakładamy na ubytek, a następnie polerujemy papierem drobnoziarnistym lub miękką ściereczką. Pasty produkowane na bazie wosku lub akrylu dostępne są często w kartuszach nakładanych na pistolety. Tego typu preparaty w kolorach drewnopodobnych doskonale maskują wszelkie rodzaju dziury i rysy w drewnianej podłodze. Charakteryzują się wysokim poziomem przyczepności, a także elastyczności, nie kruszą się one i nie pękają. Kity i gotowe pasty do drewna można nakładać przy użyciu pistoletów prosto na dziury, szczeliny i rysy w drewnianej podłodze. Środki te sprawdzą się także przy łączeniu dwóch drewnianych elementów, które nie są zbyt dobrze dopasowane – masa spowoduje, że szczelina będzie mniej widoczna. Stosowanie środków akrylowych jest niezwykle proste – po nałożeniu tego typu preparatu na drewnianą podłogę należy zebrać jego nadmiar wilgotną szmatką. Bardzo dobrym pomysłem jest zakup gotowego zestawu naprawczego do drewnianych podłóg. Składają się one zwykle z kilku sztuk różnokolorowego wosku, który dobiera się do koloru podłogi, można też je swobodnie mieszać. Dołączony do zestawu nożyk do roztapiania rozgrzewa wosk, a po wypełnieniu ubytku, nałożona warstwa zasycha i tworzy ochronną warstwę. Również polerowanie parkietu jest w tym przypadku łatwe – w zestawach naprawczych bardzo często znajduje się także czyścik oraz materiał polerski, który pozwala na większą precyzję w trakcie nakładania wosku.
Naprawa rys – prace przygotowawcze
Przed naprawą ubytków należy odpowiednio przygotować powierzchnię podłogi. Najpierw oczyszczamy drewno z kurzu oraz brudu, tłuste plamy należy przetrzeć benzyną ekstrakcyjną albo rozpuszczalnikiem. Po oczyszczeniu warto zostawić ją aż do całkowitego wyschnięcia. Dopiero tak przygotowaną podłogę naprawiamy – nanosimy szpachle lub pasty. Większość z nich wysycha stosunkowo szybko, już następnego dnia można podłogę użytkować lub prowadzić na niej dalsze prace. Po wyschnięciu i stwardnieniu zastosowane wypełniacze można szlifować, lakierować czy malować. Warto pamiętać również o zachowaniu środków ostrożności w trakcie korzystania z preparatów mogących działać drażniąco na skórę oraz oczy.